skip navigation
Luke
Mikey
Max

Diamond Boys Baseball Club, Celebrating 22 Years Of Excellence

Opening DAY -MAY 26TH

Players and Parents

Below is your teams schedule for the next 10 days starting May 26th. Couple things that have to happen for you too be able to practice. please review your practice schedule and soon to follow the rest of your game schedule and tourney schedule that will be done by May 27th.

1- Read guidelines for both park and Strike Force protocols

2- Please make sure you complete form sent to you that is a updated Covid 19 waiver and release form. 

3- We wan to stay positive with all these new guidelines put please remember we will make ramifications if needed, make it simple just follow the rules.

4- Tourney and Game schedule may have some changes as field are a issue, as some fields shutting down. 

5- Your head coach is your communication line 

LETS PLAY. BALL !!! WELCOME BACK!

Please note:  Must be paid in full to participate, we will be in touch for those of you who still have and outstanding balance.

MAY 26TH -JUNE 4TH - PLEASE REVIEW YOUR TEAMS REBOOT 10 DAY PLAN

ALL PRACTICES ARE ONE HOUR AND THIRTY MINUTES

Oakwood address-Oakwood Parkway, Bedford Ohio 44146-right of Mt Zion Church

S.F. = Strike Force / Oak 1-Oakwood Field 1 / Oak 2 -Oakwood Field 2

Dates 10u 11u 12u Dalton 12 Bradley Rawlings 13u 13 J.T. 13U Monte 13u McAfee
Tues May 26 4:45 S.F. 11:30-Oak 2 6:30 S.F. 9:45 Oak 2 8:00a.m.-S.F. 11:30 S.F. 3:00 S.F. 1:!5 S.F.
Wed May 27 4:45 Oak 2 x 6:30 Oak 2 9:45 -Oak 2 9:45-Oak 1 11:30-Oak 1 11:30-Oak 2 3:00-oAK 2
Thur May 28 x 3:00 S.F. x 1:!5 S.F. 9:45-oAK 1 1:15 Oak 1 11:30 S.F. 4:45 S.F.
Fri May 29 4:45-OAK 2 X 6:30-Oak 2 X 3:00-Oak 1 x X X
Sat May 30 1:15 oAK 2 9:45 oAK 2 11:30 Oak 2 8:00A.M.-OAK 2 9:45 -Oak 1 8:00 -Oak 1 11:30 -Oak 1 1:!5-Oak 1
Sun May 31 9:45 -S.F. 9:45 oAK 2 11:30 S.F. 1:!5 S.F. x 11:30 -oak 1 x 1:30-Oak 1
Mon June 1 X 4:$5 oAK 2 6:30-Oak 2 X 11:30 -Oak 1 x 3:00-Oak 2 x
Tues June 2 4:45 S.F. 4:$5 oAK 2 6:30- S.F. 6:00 Oak 2 8:00a.m. -S.F. 11:30-S.F. 3:00-S.F. 1:15 S.F.
Wed June 3 X X X x X X X X
Thurs June 4 6:00 -Oak 2 6:00 Oak 2 4:00-Oak2 4:00 Oak 2 11:00-oAK 1 11:00-Oak 1 1:30-Oak 1:30-OAK
Thur Scrimmage 10 vs 11u 11 vs 10u 12u D VS 12 BZ 12 B.Z. VS 12 D Rawlings 13u vs J.T 13 Monte vs 13 McAfee

S.F.= Strike Force / OAK 1 =Oakwood Field 1

Dates 14 Club 14 Show 16 Show Rawlings 17u 17-18 Show
Tuesday May 26 9:45 -S.F. 11:30-Oak 1 3:00-Oak 1 1:15-Oak 1 8:30p.m.-S.F.
Wed May 27th X 1:15-Oak 1 3:00-Oak 1 4:45-Oak 1 6:30-Oak 1
Thur May 28th 11:30-Oak 1 3:00-OAK 1 6:30 S..F 8:15p.m. -S.F. x
Fri May 29th 1:15-Oak 1 X X 4:45-Oak 1 6:30-Oak 1
Sat May 30th 4:45-Oak 1 1:!5 S.F. 3:00-OAK 1 9:30-S.F. 11:30-S.F.
Sun May 31st 3:00-S.F. X X X 3:00-Oak 1
Mon June 1st x 1:!5 -Oak 1 3:00-OAK 1 4:45 -Oak 1 6:30-oAK 1
Tuesday June 2 9:45-S.F. 1:15-Oak 1 3:00-Oak 1 4:45-Oak 1 6:30-OAK 1
Wed June 3 X x x x X
ThURs June 4 4:00-0AK 1 4:00-Oak 1 3:00-S.F. 6:00-oAK 1 6:00-OAK 1
Scrimmage 4th 14 U- VS 14 SH 14 SH VS 14 CL Rawlings 17u vs 17-18 SH

We Have a Date! Play Ball May 26th

Parents, we will be posting a new schedule for Practices for May 26- June 4th and games will not be posted until May 26th of new schedule.. Most everyone's Tourney Schedule will be the same, games and practices schedule will be adjusted. great to be back! we just need a good weekend to see what we can do to adjust the schedules.

Also posted will be "Play it Safe Protocols"

JUMP START YOUR SEASON WITH THE REBOOT CLINIC FROM STRIKE FORCE!

all posted on www.StrikeForce-Baseball.com 

GUIDELINES WE MUST FOLLOW.

UPDATED GUIDLINES NEW AS OF MAY 21

Diamond Boys Baseball Now Powered by Rawlings for 2020 for H.S. & 13 Showcase

We are proud to announce that our teams will be powered by Rawlings in 2020. All tools of the trade will be given to our players at a discounted rate, with our teams wearing the best Rawlings uniforms. More sponsorships coming! Exciting news for our Club!

ANDY BECOMES 6TH DRAFT PICK TAKEN IN OUR PROGRAM'S HISTORY!

  • Showing off the new custom gloves


CLUB INFORMATION

Click here to learn about the Diamond Boys past, present, future, and any

other background information you need to know!

DB TEAMS

Click here to access all of our teams!

PLAYER DEVELOPMENT PROGRAM

Click here to learn more about out 8 week PDP program!

SCHOLARSHIPS

Click Here!

COACHES

Get more info click here!

OUR FACILITY

Visit Strike Force Academy click here!




DB Baseball Club

  • 23 Years Strong!
  • 200+ College Scholarships and Counting
  • 6 MLB Draft Picks
  • Own Indoor Facility (Strike Force Baseball Academy)
  • 9U-18U
  • Year-Round Training
  • 8 Former Players now Coaching with DB
  • 3.0 GPA Requirement
  • Home of Champions On and Off the Field
  • #DBstrong
Siteheader


MLB Draft Picks

College Scholarships

College Commitments

Class Name College Position High School
2020 Malcom Neitenbach Mount Union RHP Woodwridge
2020 Brandon Albright John Carrol OF Woodwridge
2020 Gavin Williams Marietta OF Revere
2020 Payton Conkey WV Wesleyan RHP Stow
2020 Brian Roscoe Lourdes University 1B/RHP Coventry
2020 Jake Peebles Walsh University 1B/LHP Wadsworth
2019 Jake Reifsnyder Kent State MIF Tallmadge
2019 Todd Bangtson Walsh University RHP Tallmadge
2019 Bryce Holt Baldwin Wallace OF Revere
2019 Jarrett Martin Ashland RHP Woodridge
2019 Brock Berry Ohio Northern OF Orrville
2019 Nate Montecalvo Muskingum University C/UTIL Hoban
2019 Hunter Ferguson Roane State C Grace (TN)
2019 Ethan Samangy College of Wooster RHP Hudson
2019 Vince Varner Walsh University OF Nordonia
2019 Bryce Kinney Hiram College C/3B Stow
2018 Donovan Hodges Lakeland CC CINF Nortan
2018 Haedyn Csizar Gannon C Medina
2018 Zach Mamanna St. Vincent College LHP Trinity
2017 Trace Peterson Lake Erie College C Medina
2017 Jared Strausser Hiram College P/INF
2017 Bryce Kilfoye Wittenburg OF/LHP Hudson
2017 JT Korpusik Notre Dame College C/1B Lawrence
2017 Ryan Audley Baldwin Wallace RHP St. Edward
2016 Nate Altstadt Alabama LHP Solon
2016 Jake Budyka Mount Union Inf/P St. Edward
2016 Creek Miller Mt. Aloyisius P Lakewood
2016 Nate Erzen Lake Erie College C Berea-Midpark
2016 Freddy Moore John Carroll RHP Canton McKinley
2016 Brandon Dim Balwin Wallace OF Solon
2016 Josh Boarman John Carroll RHP Field
2016 Nick Hilyer Walsh LHP North Canton Hoover
2016 Evan Kayser Truman State (MO) Inf St Edward
2016 Andy Knipfer Baldwin Wallace OF Walsh Jesuit
2016 Sam Lafontaine Rollins College (FL) SS/2B Western Reserve
2016 Mac Schoenman Ashland OF Hudson
2016 Christian Specht Malone RHP Canton Jackson
2016 Vince Vanata Ashland OF/SS Wooster
2016 Jordan Wharton Indiana Wesleyan SS/3B Copley
2016 Beau Workman Malone OF Canton
2016 Dominic Zingale Lakeland C.C. RHP Wickliffe
2015 Alex McCue Malone LHP Kent Roosevelt
2015 Tyler Gault Notre Dame RHP Rittman
2015 Matt Balazs Ohio Wesleyan OF Beachwood
2015 Alex Alders Wright State OF Nordonia
2015 Matt Carpenter Ohio State SS Aurora
2015 Andrew Weber Virginia 2B Aurora
2015 Alex Laikos Kent State OF/C Wadsworth
2015 Alex Barnes Ashland RHP Strongsville
2015 Nick Ely Notre Dame 3B Aurora
2015 Carter Semancik John Carroll RHP Aurora
2014 Sam Williams Eastern Kentucky LHP Canton Jackson
2014 Landon Slomovitz St. Bonaventure RHP Orange
2014 Conor O'Hara Wash U St. Louis 1B/3B University
2014 Brennan Morrel Wash U St. Louis SS Chargrin Falls
2014 Jason Beaumont Gannon RHP Tallmadge
2014 Tristan Clark Gannon RHP Tallmadge
2014 Austin Farber Mount Union C Akron Hoban
2014 Zac George Ohio Northern C St Vincent Mary
2013 Tyler Alders Ohio University 3B Nordonia
2013 Aaron Cain Case Western Reserve OF Akron Hoban
2013 Jacob Carpenter John A.Logan (IL) C Kenston
2013 Jono Chafe Kenyon SS Hudson
2013 Justin Cronin Notre Dame RHP Garfield Hts
2013 Adam Gray Dayton OF Akron Hoban
2013 Troy Johnson Ohio Wesleyan LHP Stow
2013 Nate Mcmaster Westminster RHP Stow
2013 Michael Poole Lake Erie College SS/P Field
2013 Jonah Schulz Findlay C/1B NDCL
2013 Max Siegel Arizona 2B Beachwood
2013 Alex Simun Heidelberg RHP Trinity
2013 Brian Snyder Thiel OF Stow
2013 Andrew Swan Heidelberg C/1B Uniontown Lake
2013 Coady Hargett Youngstown State 2B Akron Hoban
2013 Sean Trexler Walsh SS/2B Akron Hoban
2012 Seth Bills Akron 2B Medina
2012 Mike Fearer Ohio State LHP Kenston
2012 Tyler McCord Mount Union OF Revenna
2012 Ryan Moss Ohio Wesleyan LHP Beachwood
2012 Kendall Pleasant Miami of Ohio OF University
2012 Jimmy Winkleman Mount Union OF Wadsworth
2011 Anthony Eder Mercyhurst C Cuyahoga Hts
2011 Matt Gabacz Akron LHP Akron Hoban
2011 Kolin McMillen Mercyhurst SS Akron Hoban
2011 Jordan Shaffer Akron 2B Kent Roosevelt
2011 Blaine Lang Grove City RHP Canfield
2011 Kyle Brooks Mercyhurst C Copley
2011 John Royce Glenville State (WV) SS Willoughby South
2010 Ross Kivett Kansas State/Detroit Tigers 2B/OF St Edward
2010 Dan Ward Ohio U/Texas Rangers 3B/1B Garfield Hts
2009 Casey Wilson Kent State SS/RHP Akron Hoban
2009 Justin Jamison Texas Rangers RHP Strongsville
2009 Nick Cappello Miami of Ohio OF NDCL
2009 Drew Danko Ohio U LHP Walsh Jesuit
2009 Tim Shaub Akron 2B/RHP Akron Hoban
2009 Andy Mitroff Ohio Dominican 1B Aurora
2009 Pat Shedlock Cleveland St RHP University
2009 Neil Butura Eastern Michigan RHP St Ignatius
2009 Sean Cameron Thomas Moore RHP Medina
2009 Tyler Habual Ashland Univ C Wooster
2009 James Toland Ohio Wesleyan C Walsh Jesuit
2004 Scott Monzel Western Kentucky OF Walsh Jesuit
2004 Tony Pierce Tiffin 3B Stow
2004 Chris Niro Miami of Ohio RHP/OF Walsh Jesuit
2004 Brian Sanders Toledo SS Walsh Jesuit
2004 Neil Strebler Arizona LHP Walsh Jesuit
2004 John Angelechhi Ohio U RHP Orange
2004 Kurt Davidson Akron C North Canton
2004 Brad Studzer Wooster RHP Wadsworth
2004 Mike Fiorilli Hiram C Trinity
2003 Brandon Flthye Niagara OF Euclid
2003 Evan Sanford Cincinnati RHP Walsh Jesuit
2003 Nick Fiorilli George Washington SS Trinity
2003 Brian Keeney Fordham RHP NDCL
2002 Tim Echan Dayton C Solon
2002 Matt Nieger Gannon OF Ravenna
2002 Kenny Beemer Findlay RHP/3B Green
2002 Shane Brady Walsh LHP Tallmadge
2002 Andy Bruno Malone C Walsh Jesuit
2002 Brandon Capien Youngstown State C Tallmadge
2002 Brian Chad Mercyhurst LHP Walsh Jesuit
2002 Nick Carucci Mount Union LHP Nordonia
2002 Shane Triscari Cleveland State SS Cuyahoga Falls
2002 Ryan Davis Kent State LHP Rootstown
2002 Mark Vertock John Carrol LHP Solon
2002 Eric Shaffer Youngstown State LHP Akron Garfield
2002 Ryan Niel Thiel RHP Garfield Hts
2001 Aaron Smigelski Ohio Univ RHP Nordonia
2001 Mike Madsen Ohio State/Oakland A's RHP NDCL
2001 Mike Chuppa Ashland 3B Nordonia
2001 Matt Echan Kent State OF Solon
2001 Jason Erdyli Ohio Northern RHP Nordonia
2001 Josh Manis Wright State RHP Solon
2001 Mike Ochwatt Cleveland State LHP/OF Garfield Hts
2001 Jesse Paciorek Ohio State LHP Lakewood
2001 Brian Craft Lakeland C.C. RHP Crestwood
2001 Tim Stacey Youngstown State OF Solon
2001 Shannon Yerkic Lakeland C.C. C Chardon
2001 Nick Sweetnich Akron C Garfield Hts
2001 Rob Romick Wooster RHP NDCL
2001 Brian Hirsch Ohio Univ OF Solon
2001 Jim Dilella Coker College (SC) C NDCL
2001 Chad Firk Illinois OF Walsh Jesuit

Sponsored by Strike Force Baseball Academy

Strike Force Baseball Academy

Visit Website

The beautiful facility we get to call home!

Sponsored by Ohio USSSA

Ohio USSSA

Visit Website

Ohio USSSA Baseball.

Sponsored by Ohio Prospects League

Ohio Prospects League

Visit Website

League for 12U-18U. 

Sponsored by Diamond League

Diamond League

Visit Website

The Diamond League, 15,16,18U, the league of champions!